Antonina Krzysztoń polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów urodziła się w Krakowie. W 1981 roku zadebiutowała na Przeglądzie Piosenki Prawdziwej w Hali Oliwii. Pierwsze kasety wydała w wydawnictwach podziemnych (CDN, Nova, Solidarność Wielkopolska). W jednym z wywiadów mówiła: Choć wiedziałam, że moje piosenki w większości mogłyby ukazać się w normalnym obiegu, nie chciałam tego. Trwał bojkot zarówno TV i radia. To był czas, gdy ludzi wsadzano do więzienia za ich przekonania. Nie dopuszczałam oczywiście żadnej innej możliwości. W tym czasie występowała w kabarecie „Pod Egidą” Jana Pietrzaka. Później stale w Muzeum Archidiecezji u ks. Andrzeja Przekazińskiego, a także w sławnym, z niezwykłych działań artystycznych, kościele przy ul. Żytniej u ks. Wojtka Czarnowskiego. W roku 2006 otrzymała z rąk Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Odrodzenia Polski.
W roku 1983 wygrała Krakowski Studencki Festiwal Piosenki. Bojkot TV i radia skończył się. Uznała wygraną za znak i potwierdzenie, że śpiewanie to jest jej droga. Od tego momentu tworzy pieśni, piosenki i muzykę… Mówi: Chcę dzielić się tym, co warte jest dzielenia się. Chcę być odpowiedzialna, za każde słowo, które pada ze sceny.
Jej głos, charyzma, przekaz, porusza i przyciąga ludzi. Od wielu lat występuje w teatrach, kościołach, filharmoniach. W wielkich i mniejszych salach. Na wielu festiwalach, koncertach związanych z szeroko pojętą piosenką poetycką i religijną. Wydała do tej pory 15 płyt.
Moim powołaniem, jak mówi, jest śpiewanie dla wszystkich. Bez podziałów. I rzeczywiście Antonina Krzysztoń trafia do ludzi o różnych przekonaniach, choć dokładnie określa swoją drogę. Poprzez swoją twórczość staram się łączyć ludzi, i wiem, że mi się to udaje. Za to ja często jestem pomijana. Tak, ale to jest właśnie moja droga, wszystko co cenne, zawsze jest kosztowne. Przyjmuję to! Dziękuję. W innym miejscu: Wielu ludzi jest mi bardzo życzliwych i pomocnych, wielu o mnie myśli, są tacy którzy modlą się za mnie. Bym dalej mogła tworzyć i śpiewać. Chyba dlatego ciągle nie brakuje mi pomysłów i sił. Czy to nie jest piękne!
W jej śpiewie słychać, że inspirują ją różne gatunki muzyki. To wszystko składa się, na niepowtarzalne interpretacje. Współpracowała między innymi z taki twórcami jak: M. Lorenc, A. Pierończyk, L. Możdżer, K. Knittel, W. Konikiewicz, M. Pospieszalski, W. Waglewski, K. Kryll, W. Przybylski, E. Sosulski, A. Wyrzykowskim, M. Walawender, A. Strug, K. Radomski, M. Wielecki, P. Mazurczak, Z. Wegehaupt. Od 20 lat współpracuje ze znakomitym gitarzystą M. Majerczykiem, który był także kierownikiem muzycznym wielu jej płyt. W skład zespołu z którym współpracuje od wielu lat wchodzą: M. Majerczyk, M. Lamch, Manolo (M. Alban).
Moim dorobkiem jest możliwość tworzenia różnych projektów ze wspaniałymi, wybitnymi artystami. Moim dorobkiem są moi słuchacze.